10 kluczowych pytań dla rozwoju

Image

To ćwiczenie zostało opracowane przez Grahama Aleksandra i na szczęście można zrobić je samemu, wg etapów, zapisując swoje odpowiedzi. Coach przeprowadza je zazwyczaj  na początku współpracy z klientem. Jeśli masz ochotę samodzielnie sprostać wyzwaniu, zapewnij sobie dobre warunki do jego wykonania: wyłącz telefon (to podstawa!) i …zarezerwuj co najmniej pół godziny wolnego czasu wyłącznie dla potrzeby tego zadania. Let's do it!

  1. Jaki mam cel w życiu prywatnym i zawodowym?

Nakreśl swoje plany i zamierzenia, do czego zmierzasz w niedalekiej przyszłości, przypuśćmy w przeciągu kolejnych trzech lat twojego życia. Zadaj sobie pytania: co jest dla mnie ważne, czym się kieruję obecnie w życiu, co mnie napędza- jaki rodzaj aktywności.

 

  1. Jaki jest dla mnie OBECNIE najważniejszy TEMAT, na którym należałoby się skupić?

Edukacja? Zdrowie? Rozwój? Rodzina? Finanse? Przyjaciele? Inne?

 

  1. Jak bym chciał widzieć rezultat, który chce osiągnąć? Jak wygląda w mojej wyobraźni najwartościowszy efekt zmiany, jakiej chce dokonać?

 

  1. Jak wygląda moje obecna sytuacja? Jak jest i co chcę zmienić w kontekście mojego celu? Np. chce znaleźć równowagę pomiędzy nauką, a życiem osobistym. W tym punkcie określasz, co składa się na twoją edukację i prywatne życie.

 

  1. Co mógłbym zrobić? Rozważanie różnych opcji działania- określam drogę A, drogę B, drogę C…

 

  1. Gdyby można było cokolwiek zrobić, na co bym się zdecydował? Tu można rozważyć różnorodne, nawet radykalne rozwiązania, wychodzące poza ramy zwyczajowych działań. Pobudź kreatywne myślenie, spisz abstrakcyjne pomysły. Często kreowanie kosmicznych pomysłów naprowadza nas na rozwiązania „w zasięgu ręki”J.

 

  1. Gdybym mógł wybrać jedyną najlepszą możliwość, to jak by się ona przedstawiała? Z powyższych opcji wyłoń jedną J Tak, tylko jedną!

 

  1. Jakie są konsekwencje podjęcia danego działania? Tę wybraną opcję należy przełożyć na konkretne działania.

 

  1. Co zrobię i kiedy? Opisz swój plan krok po kroku.

 

  1. Czy mogę uznać, że czas został efektywnie spożytkowany? Umów się sama/a ze sobą, ze ustalasz termin własnej superwizji, czyli że za tydzień lub dwa oceniasz realizację dziewięciu wcześniejszych pytań.

 

Konsekwencja to klucz do sukcesu, powodzenia!

Tekst: MPE

Zdjęcie: Internet

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.