Laureaci konkursu „Klimat to przyszłość” z ZSP nr 3 na spacerze po Warszawie

Image
Image

Powiedzenie „Co się odwlecze, to nie uciecze” jeszcze nigdy nie było bliskie uczniom naszej szkoły tak bardzo, jak podczas piątkowego udziału w interaktywnej grze miejskiej w Warszawie. Laureaci konkursu „Klimat to przyszłość”, którzy o swoim sukcesie dowiedzieli się w marcu tego roku, początkowo mieli uczestniczyć w Paradzie Schumana organizowanej corocznie z okazji Dnia Europy 9 maja. Niestety, podobnie jak wszystkie uroczystości w tym czasie, również to wydarzenie zostało odwołane.

Organizatorzy konkursu – Polska Fundacja Schumana w Warszawie – nie zapomnieli o nas i wykazując się niezwykłą kreatywnością i pomysłowością zaprosili grupę piętnastu uczniów na… spacer ulicami stolicy. Nie była to jednak zwykła przechadzka, a wędrówka śladami wartości europejskich, wielokulturowości oraz historii Warszawy i jej bohaterów. Począwszy od Pałacu Kultury i Nauki, poprzez kościół ewangelicki św. Trójcy, Ogród Saski i Pałac Czapskich, aż po Kolumnę Zygmunta i Zamek Królewski, poznaliśmy wymiar wielokulturowy i wielowyznaniowy oraz przeplatające się losy wielu narodów na ziemiach naszej stolicy. Przy dźwiękach utworów Fryderyka Chopina płynących z multimedialnych ławeczek wyznaczających miejsca pobytu artysty w Warszawie mogliśmy również nieco odświeżyć swoją wiedzę z języka polskiego i historii. Wspólnie poszukiwaliśmy poszczególnych planet rozmieszczonych wokół pomnika Mikołaja Kopernika, tworzyliśmy listę krajów wymienionych na tablicach przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz recytowaliśmy inwokację z „Pana Tadeusza” wsparci o przepięknie zdobione ogrodzenie biegnące wokół pomnika Adama Mickiewicza. Nasz przewodnik, pan Piotr, doktorant wydziału historii Uniwersytetu Warszawskiego a także warszawianin i pasjonat historii stolicy, zabrał nas również na kampus uniwersytecki i poprowadził zielonymi ścieżkami obszaru Natura 2000, którymi w powieści „Lalka” przechadzał się Stanisław Wokulski. Czy można wyobrazić sobie lepszą powtórkę przed nadchodzącą maturą? Nie zabrakło również prawdziwej gratki dla naszych techników hotelarzy – opowieści o historii Hotelu Bristol i Hotelu Europejskiego, prezentujących różnorodne style ojca i syna z włoskiej rodziny Marconich. Mogliśmy także przez chwilę zatrzymać się nad losami powojennej Warszawy i jej odbudowy po zniszczeniach wojennych, do których przysłużyły się między innymi podziwiane przez nas dzieła Canaletta.

Wycieczkę skończyliśmy na warszawskim Mariensztacie, gdzie co prawda, nie czekało na nas małe mieszkanko z piosenki Ireny Santor, ale porządnie uzupełniliśmy spalone podczas spaceru kalorie pyszną pizzą. A ponieważ w tej grze każdy był zwycięzcą – otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy udziału w wydarzeniu.

Przypomnijmy, że sukces w konkursie „Klimat to przyszłość” należy do uczniów klasy 3HT oraz 4Lb, którzy przygotowywali prace i kampanię na temat ochrony środowiska w naszej szkole pod czujnym okiem p. Ilony Rażewskiej.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: ZSP nr 3


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.