Ciekawość można wyćwiczyć

Image

Nie tylko umiejętności mają duże znaczenie w osiąganiu zamierzonych celów i rozwoju wytyczonej ścieżki kariery. Okazuje się, że postawy życiowe albo zwykłe nastawienie do problemu pokazują naszą moc w sytuacjach wymagających podjęcia inicjatywy i tzw. stanięcia na wysokości zadania.

To, w jaki sposób reagujemy na problemy i jak potrafimy je postrzegać ma znaczenie dla naszej szeroko pojętej motywacji w sferze życiowej, jak i zawodowej.

Przez całe życie warto uczyć się nowych umiejętności,  zdobywać nowe kwalifikacje atrakcyjne na rynku pracy, ale też kształtować odpowiednie postawy by nie blokować rozwoju swojego potencjału.  Jak kształtować ciekawość, by wzmagać naszą silę napędową do działania ? Ciekawość jawi się jako naturalna motywacja  do aktywności w każdej dziedzinie, jednak jeśli ci jej brakuje, nie martw się, można ją wyćwiczyć!

 

Postaw sobie cel i przyjrzyj się kilku wskazówkom.

Określ czego tak naprawdę chcesz, do czego dążysz. Cel powinien brzmieć konkretnie, wskazywać na datę realizacji, być ambitny, ale też realny i co równie ważne, możliwy do zmierzenia. Jeśli go stworzysz, przeczytaj i zastanów się, czy sformułowany został na tyle szczegółowo aby można było później  określić po czym poznasz, że jest osiągnięty.

  1. Pytaj

Dociekliwe umysły nie mają z tym kłopotu, ale każdy może spróbować ćwiczyć dociekliwość. Staraj się dostrzegać w swoim otoczeniu różne sytuacje i patrzeć na nie jak na pole możliwości. Zastanów się, co w Twoim środowisku jest…ciekawe, co może  być rozwojowe, czego się uczysz poprzez udział/ współpracę/ życie na polu tych możliwości. Staraj się zauważać, jakie są elementy tego życia „tu i teraz” i w jaki sposób one wpływają na Twoje motywacje do osiągania celów.

 

  1. Otwórz się na nowe

Ciekawość pomaga niwelować lęk. Bądź otwarty na nowe środowiska, próbuj przezwyciężać swoje schematy myślenia i dostrzec inne, niż te od dawna utarte ścieżki, którymi wędruje twój umysł w poszukiwaniu rozwiązań i pomysłów.

Skup się na pozytywnych aspektach poznawania nowych dla siebie dróg, np. wyjeżdżając do Włoch na kurs językowy pomyśl, jak wiele pięknych miejsc masz szansę zwiedzić i ile nowych ludzi poznać. A może w tym całym procesie otwarcia na nowe zaczniesz dostrzegać inne cele/marzenia, które także możesz przy okazji spełnić.

 

  1. Odnajdź pasję w działaniu

Czy po tym ćwiczeniu wyobraźnia już zaczęła ci podpowiadać, jak może wyglądać życie, jeśli włączysz swoją ciekawość? To nie wszystko. Warto zadać sobie kolejne pytania.  Zastanów się, czy widzisz w swoim celu pasję? Co czujesz, gdy myślisz o wykonywaniu tego wszystkiego, do czego dążysz? Skup się na tym, co naprawdę daje lub może ci dać satysfakcję. Posiadanie w życiu pasji sprzyja osiąganiu stanu flow, czyli poczucia spełnienia i uskrzydlenia. A stan ten to ważny czynnik ciekawości, która jest wielkim motorem naszych motywacji.

 

 

 

Tekst: MPE

Zdjęcie: pixabay.com

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.