Moja pierwsza praca, czyli jak motywować się na starcie

Image

Jest sezon wakacyjny. Być może młody człowieku rozpocząłeś właśnie swoją pierwszą sezonową pracę. Pewnie zależy ci na tym, aby zdobyć nie tylko doświadczenie, ale też zarobić swoje pierwsze pieniądze.  Co jednak zrobić, jeśli zadania, jakie masz do wykonania zniechęcają cię już na starcie?

Gdy zajmujesz się obowiązkami, które są nudne, rutynowe albo mało przyjemne, a nie ma opcji by je pominąć, zadbaj o to, żeby dostrzec w nich szansę na osiągnięcie celu, jaki sobie założyłeś i nie zapominać o tym, dlaczego podjąłeś się tej pracy. Zadania zgodne z twoimi celami, rozwojowe, nie wymagają motywacji zewnętrznej, a samo osiąganie wyższych poziomów umiejętności będzie dla ciebie stanowiło nagrodę. Ponadto, wizualizuj sobie to, co chcesz osiągnąć, a być może twoja motywacja wzrośnie już na starcie.

Rzadko się bowiem zdarza, aby w pracy zajmować się tylko tym, na co ma się ochotę. Są jej pewne elementy, które trzeba po prostu wykonać dla końcowego efektu. I bywa, że nie są one zbyt fascynujące. Po prostu obowiązkowych zadań nie da się, ot tak, zepchnąć na bok i o nich zapomnieć. Dlatego ważne jest w pracy, jak i w życiu, znalezienie balansu pomiędzy tym, co musisz robić, a tym, co chcesz robić. Odpowiednie proporcje, ich zrównoważenie mają tu wielkie znaczenie. Bywa tak, że cięższe zadania są nieodłącznym towarzyszem naszej drogi do celu włączając się naturalnie w etap, jaki trzeba pokonać, aby osiągnąć to, czego się pragnie.

A teraz zastanów się nad swoją codziennością. Wybierz jakiś dzień z tygodnia i pomyśl o nim. Po pierwsze zastanów się, jak wygląda twój typowy dzień – czy tam jest więcej zadań, które chcesz, czy musisz wykonywać. Może warto zacząć równoważyć i w wolnych chwilach rozwijać swoje pasje, które na pewno wiążą się z rozkwitem twojego potencjału nie tylko zawodowego, ale i osobowego. Po drugie, na pytania ogólne, typu – co chcę w życiu robić- nie zawsze łatwo znaleźć odpowiedź, dlatego warto wniknąć głębiej w swoje potrzeby i zastosować serie co najmniej kilku pytań. Jeśli w letniej przerwie od szkoły nie pracujesz i masz dużo wolnego czasu, aby robić co chcesz, to wakacje dają świetną okazję by zacząć się sprawdzać w drobnych czynnościach.  Na początku warto ustalić- co jesteś w stanie zrobić już teraz, co w miarę potrafisz. Wypisz listę działań, jakich uważasz jesteś w stanie się podjąć,  czy to, np. zorganizowanie osiedlowego karaoke, a może - koordynacja wycieczki do lasu albo nad jezioro, czy pomoc rodzicom w ogrodzie,  itd. Gdy zrobisz listę, podkreśl te czynności, które chcesz robić.  Ta część zadania odnosi się do twojej motywacji związanej zarówno z subiektywną oceną własnych predyspozycji, jak i  kierowaniem się przyjemnością z działania. Następnie zawęź wybór i napisz na oddzielnej kartce to, co bardzo chcesz robić. Gdy już się tego podejmiesz, po wykonaniu zadania spisz na kartce, czego się nauczyłeś z doświadczenia. Na pewno będzie to istotne dla twojego rozwoju.

 

 

Tekst: MPE

Zdjęcie: pixabay.com

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.