Unia Europejska u sześciolatków

Image
Image

Dnia 8 maja 2019 r. Młodsze Ambasadorki programu EPAS (Szkoła Ambasadorem Parlamentu Europejskiego, w którym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 uczestniczy od 2017r.) Dominika Bagińska, Klaudia Juchniewicz, Klaudia Majcher i Wiktoria Sudak pod opieką Starszej Ambasadorki – nauczycielki historii Iwony Krauze udały się z wizytą do sześciolatków – klasy zerowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Malborku. Celem było zapoznanie dzieci z tematyką Unii Europejskiej.  Idea spotkania z małymi dziećmi - 5,6 latkami zrodziła się już w październiku, kiedy ZSP nr 3 przystąpił po raz kolejny do programu EPAS. Z entuzjazmem do tego pomysłu podeszli też uczniowie – Ambasadorzy programu.

Scenariusz zajęć powstawał wspólnie, uczennice zaproponowały swoje pomysły, które następnie zostały ubrane w treści. Wspólnie uznałyśmy, że dzieciom zaproponujemy naukę przez zabawę – bo taka forma jak najbardziej sprawdzi się w pracy z małymi dziećmi.

Na początku był więc samolot – i widok Europy z jego pokładu, dało to możliwość zaprezentowania krajów wchodzących w skład UE (a przy okazji sześciolatki usłyszały jak brzmi „dzień dobry” w różnych językach). Następnie z krótkiej prezentacji dzieci dowiedziały się jak doszło do powstania UE, jak wygląda flaga, jak brzmi hymn oraz usłyszały i zobaczyły śpiewany przez kukiełkę Hymn Małego Europejczyka. Poznały również maskotę UE Syriusza. Cały pokaz przerywany był aktywnymi zajęciami - praca z małymi dziećmi wymaga urozmaicenia, więc dzieci kolorowały flagi państw członkowskich, wspólnie ze starszymi koleżankami (Młodszymi Ambasadorkami) układały przygotowane wcześniej puzzle, prezentujące mapę UE, na której umieszczone zostały flagi państw członkowskich. Przygotowywały flagę Unii naklejając żółte gwiazdki na przygotowaną niebieską kartkę. Na koniec odcisnęły swoje dłonie pomalowane na żółto lub niebiesko na białym brystolu. Oczywiście odcisków dłoni było 28 – tyle, ile jest krajów w UE i nie zabrakło wśród nich odcisków uczennic ZSP3.

Zajęcia zakończyły się podsumowaniem i po raz kolejny potwierdziło się, że poprzez zabawę dzieciaki chłoną naprawdę sporo wiedzy. Precyzyjnie odpowiedziały na pytania o ilość państw członkowskich UE, wygląd flagi, czy liczbę gwiazdek na niej.

Miłym zaskoczeniem było dla nas zakończenie zajęć, dzieci gorąco podziękowały i obdarowały nas zrobionymi z bibuły hiacyntami.

Oczywiście zajęcia nie udałyby się, gdyby nie olbrzymia praca uczennic ZSP3, które pomogły w przygotowaniu materiałów na zajęcia, a podczas nich wspólnie i bardzo aktywnie pracowały z dziećmi. Po zajęciach zdecydowałyśmy, że jest to początek naszych wspólnych spotkań z dziećmi i w nowym roku szkolnym na pewno jeszcze się zobaczymy.

 

Po spotkaniu podzieliły się swoimi wrażeniami:

 Zajęcia, w których mogłyśmy brać udział były wspaniałe. Dzieci spisały się na medal i pokazały nam jak dużą wiedzę są w stanie przyswoić w tak krótkim czasie o Unii Europejskiej. Świetne doświadczenie - Klaudia Juchniewicz

 Zajęcia z dziećmi były niesamowitą przygodą, nie spodziewaliśmy się, że tak mogą się zaangażować w to i tyle czasu pracować razem z nami w skupieniu. Wszystkie były bardzo grzeczne, kulturalne i pracowite. Z wielką chęcią wrócimy do nich ponownie, bo naprawdę świetnie się z nimi pracowało-  Klaudia Majcher

 Osobiście uważam że zajęcia jak najbardziej przebiegły znakomicie. Dzieciaki były zainteresowane tematem i z wielką chęcią się udzielały. Nauczyły się parę nowych rzeczy z myślą że ta wiedzą przyda się w przyszłości. Atmosfera była bardzo ciepła i zdecydowanie chciałabym jeszcze nie raz spędzić tak czas z dzieciakami - bawiąc się i ucząc – Wiktoria Sudak

 Po tych zajęciach poczułam, że pomimo różnorodności wyglądu, wieku czy innych aspektów - dzieci, młodzież czy osoby dorosłe są jedną ogromną rodziną. Te zajęcia dały mi kolejne ciekawe doświadczenie i inny pogląd na świat, inny od codziennej monotoniczności. Również zaczęłam spoglądać na świat oczami sześciolatka i zaczęłam zauważać, że to właśnie dzięki osobom od nich starszych mogą dowiadywać się ciekawostek o Europie i jej zakamarkach, a także poczuć swoją wartość jako Młody Europejczyk - Dominika Bagińska

 

Bardzo dziękuję Pani Ewie Nadolnej za współpracę i możliwość przeprowadzenia zajęć w prowadzonej przez Nią grupie „zerówki”.

 

Tekst oraz zdjęcia: ZSP nr 3


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.