W sieci znajomych i nieznajomych

Image

Networking  to bardzo świadomie prowadzony proces. Służy wymianie informacji, wzajemnego poparcia i możliwości, prowadzony przez korzystne dla siebie kontakty. Definicji tego pojęcia jest wiele, ale najważniejszym zadaniem networkingu  jest pielęgnowanie relacji z innymi ludźmi w taki sposób, aby można było się do kogoś zwrócić, gdy istnieje potrzeba wsparcia lub zaoferować pomoc innym. W życiu zawodowym, dzięki tworzeniu sieci kontaktów, łatwiej znaleźć pracę i odnosić sukcesy. Podkreślić trzeba, że nie polecamy kogoś do pracy, bo jest naszym znajomym od gry w kręgle lub spotkań przy kawie. Polecamy go, bo znamy jego kompetencje i uważamy je za cenne. Rekomendacja jest usprawnieniem procesu rekrutacji. Szukając ludzi do pracy, ważne jest aby zaakceptować kogoś najpierw jako człowieka, następnie docenić kwalifikacje.

Trzy filary networkingu

 1. Buduj sieć na solidnych podstawach.

Możesz zacząć od portalu Facebook, ale bardziej zawodowym obszarem do promocji swoich kwalifikacji jest  społeczność LinkedIn oraz Goldenline  Zapraszasz znajomych, dyskutujesz, dołączasz do grup tematycznych, uczestniczysz w „Lajwach”, gdzie prezentujesz swoje umiejętności, promujesz swoją markę.

Dowiaduj się o ważnych wydarzeniach w okolicy.

 

 1. Bierz udział w targach, konferencjach, imprezach branżowych.

Tu pierwszy uścisk dłoni to początek kontaktu. Liczy się to, jak podtrzymasz znajomość na dalszym etapie. To zaledwie początek drogi ku dobrym relacjom. Podczas pierwszego kontaktu warto obiecać coś drugiej osobie (że pożyczymy książkę, prześlemy ciekawy link do artykułu), a potem się z tego wywiązać! Pamiętajmy, że w sieci kontaktów  obowiązuje zasada zaufania-  wierzymy z góry, że ktoś ma dobre intencje dopóki nie wydarzy się coś, co je podważy. ;-)

 

 

 1. Proaktywność to twoje drugie imię. Odsłaniaj siebie!

Dajmy się zauważyć nie chowając głowy w piasek. Zabierajmy głos w ważnych dla nas sprawach. Przedstawiajmy się całemu gremium z imienia i nazwiska oraz firmy, którą prezentujemy. Powiedz kilka zdań, opisz czym się zajmujesz, aby precyzyjnie pokazać, kim jesteś.

 

Networking w pigułce

 1. Zbuduj historię własnych sukcesów
 2. Pokaż, że potrafisz sprawnie rozwiązywać problemy innych
 3. Dotrzymuj obietnic
 4. Uważnie słuchaj innych, nie tylko mów
 5. Podtrzymuj kontakty
 6. Nie zrywaj nigdy znajomości
 7. Miej plan
 8. Mów wprost
 9. Daj się poznać
 10. Ufaj ludziom

 

 

 

 

Tekst: MPE

Zdjęcie: Internet


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.