Świąteczne tradycje w kończewickiej szkole

Image
Image

Zgodnie z tradycją naszego kraju święta Bożego Narodzenia to czas radości, miłości, wspólnego kolędowania, dzielenia się opłatkiem i spędzania czasu przy rodzinnym stole.

Nastrój bożonarodzeniowy dnia 20 grudnia br. zagościł w szkole podstawowej w Kończewicach. Jak co roku uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami/ wychowawczyniami przygotowali swoje gabinety do wspólnego świętowania. Na świątecznym stole znalazł się biały obrus, a pod nim sianko. Został on udekorowany stroikami, lampionami. Nie zabrakło także opłatka, czerwonego barszczu, pierogów czy pasztecików.

Przy stole wigilijnym najpierw odczytano fragment Pisma Świętego, potem podzielono się opłatkiem i złożono sobie wzajemnie życzenia. Każdy odświętnie ubrany zasiadł do stołu, gdzie skosztowano wszystkich potraw. Zgodnie z tradycją pojawił się św. Mikołaj z prezentami i drobnymi upominkami. Wspólnie także zaśpiewano kilka kolęd.

Około godziny 9.45 uroczystości przeniosły się do sali gimnastycznej, gdzie na wszystkich czekali gotowi do występu artystycznego uczniowie klasy piątej. Pod przewodnictwem wychowawcy – pana Andrzeja Fijasa – przygotowali Jasełka. Występ był przepiękny. Połączono w nim grę aktorską z urywkami filmów. Ukazano piękną historię stworzenia świata i człowieka przez Boga oraz narodziny jego syna, by zbawił ludzkość.

Jasełka umiliły także występy laureatów corocznego szkolnego Przeglądu kolęd i pastorałek. W kategorii uczniów klas I-III były to: Lena Okulus, Klaudia Groszkowska i Julia Maksymowska, w klasach V-VIII Kinga Jasińska, Kinga Gołębiowska, Oliwia Gęsiarz i Wiktoria Felska. Ich występy można obejrzeć na szkolnym Facebooku.

Na zakończenie tych uroczystości głos zabrał dyrektor szkoły, który złożył wszystkim świąteczne życzenia. Tradycja i jej kultywowanie to ważny aspekt funkcjonowania tej szkoły. Każdy poważnie podchodzi do tego tematu. Widać to po zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników obsługi.

 

Tekst i zdjęcia: SP w Kończewicach


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.