Edukacyjna wycieczka młodzieży z II LO

Image
Image

Jako ostatnia wycieczka w II LO ( przed odwołaniem wszelkich wyjazdów), dn.10.03.2020 r. odbył się wyjazd dwóch pierwszych klas politechnicznych (liceum 3-letnie i liceum 4-letnie) na spotkanie z astronomią.
Pierwszym przystankiem były Piwnice pod Toruniem, gdzie znajduje się zamiejscowy Wydział Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracownik Instytutu oprowadził nas najpierw po tzw. części radiowej, gdzie znajduje się największy w Polsce radioteleskop, opowiadając o warunkach pracy radioastronoma i czym się oni zajmują. W dalszej kolejności mieliśmy możliwość zapoznać się z częścią optyczną, gdzie znajdują się teleskopy zwierciadlane. Przy okazji przekazana nam była spora dawka historii tych urządzeń i związane z tym odkrycia astronomiczne.
Po przyjeździe do Torunia tradycyjnie przywitaliśmy na rynku głównym Mikołaja Kopernika oraz zaopatrzyliśmy się w toruńskie pierniki.
Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w planetarium, gdzie wyświetlono nam seans "Makrokosmos". Pokazał nam skale odległości i wielkości obiektów w kosmosie, a na koniec zabrał w podróż do granic poznanego przez człowieka Wszechświata.
Wróciliśmy szczęśliwie wieczorem do Malborka z głową pełną wiedzy i pytań o Kosmos.

 

Tekst i zdjęcia:  II LO


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.