Praca w małej firmie- tak czy nie? Oto jest pytanie

Image

Mała firma zaczynając swoją działalność, mając za szefa/szefową kreatywną osobę z umysłem otwartym jak spadochron, potrafi z biegiem czasu wyróżnić się na rynku czymś szczególnym i  tym samym przyciągnąć wielu klientów. Słabiej, gdy właściciel jest złym menedżerem i nie potrafi rozwinąć przedsiębiorstwa lub co gorsze, nie chce go rozwijać.  Warto się wtedy zastanowić, czy to dobre miejsce na poświęcenie wielu lat swojej kariery.  Poza tym, gdy szef/ szefowa łamie prawa pracownicze oczekując bezwzględnego posłuszeństwa, np. w zakresie ciągłej dyspozycyjności, gdy ustalony jest w umowie konkretny wymiar czasu pracy, warto zadbać o swoje prawa i nie dopuścić do sytuacji, w której wypalenie zawodowe doprowadza nas do poważnych problemów ze zdrowiem.

W tym przypadku, gdy zapala się czerwona lampka ostrzegawcza (czyt. odczuwasz wyzysk i brak jakiegokolwiek szacunku ze strony pracodawcy, a twoje próby rozmowy nie wnoszą pozytywnych zmian) lepiej uciekać  i szukać pracy w miejscu z lepszymi perspektywami.  Biorąc na tapetę dobrze prosperującą małą firmę można założyć, że będzie można  się wiele tam nauczyć, ponieważ od pracownika oczekuje się wszechstronności i gotowości do sprostania różnym zadaniom. W małej firmie pracowników zazwyczaj jest niewiele, dlatego w razie nieobecności jednego z nich, inni muszą go zastąpić. Śmiało można przyznać, że nowy pracownik ma szansę przejść przyspieszony kurs praktycznej wiedzy w konkretnej dziedzinie. Małe firmy, na początku raczej nie zatrudniają najlepszych specjalistów z powodu braku na to wystarczających środków, dlatego łatwiej jest tu znaleźć pracę osobom posiadającym już pewną wiedzę i umiejętności w danym kierunku, predestynującym do roli eksperta w przyszłości. Oczywiście zależy to również od rodzaju działalności firmy. Trzeba pamiętać  też o ustawowo ustalonych wymaganiach (np. dotyczących kwalifikacji) wobec przyszłego pracownika do pracy na poszczególnych stanowiskach. Zanim wybierzesz ofertę w małej firmie, podsumuj sobie wszystkie plusy i minusy, aby uzyskać świadomość możliwości i zastanów się, czy to miejsce jest dla ciebie.

Pracę w małej firmie poleca się osobom:

  • dobrze zorganizowanym, posiadającym własną motywację, tzw. osobom wewnątrzsterownym;
  • kreatywnym, skoncentrowanym na nieszablonowych rozwiązaniach;
  • elastycznym, potrafiącym odnaleźć się w środowisku pracy pozbawionym ściśle określonych zasad;
  • ceniącym sobie poczucie wpływu na standardy pracy, tworzenie nowej jakości;
  • osobom, dla których jednymi z najważniejszych wartości są samodzielność , stopniowe poszerzanie swojej wiedzy i uczenie się nowych umiejętności.  To duże motywatory na starcie!

 

 

 

Tekst: MPE

Zdjęcie: Internet (Pixabay)


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.