Europejska integracja i wymiana doświadczeń

Image

Dn. 2 grudnia 2020r. trójka Młodszych Ambasadorów programu EPAS z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 wzięła udział w warsztatach dotyczących rozwijania kompetencji przydatnych w realizacji szkolnych inicjatyw oraz wymiany „europejskich” doświadczeń z rówieśnikami z sąsiednich województw.  Spotkanie odbyło się w wirtualnej przestrzeni, a poprowadził je zaprzyjaźniony - zarówno z programem EPAS jak i z naszą szkołą – trener z Manufaktury Przyszłości -  Mateusz Konieczny. Uczestniczki warsztatów przygotowały relację oraz podzieliły się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami ze spotkania. Zapraszamy do lektury.

 

Podczas całego warsztatu mieliśmy zaplanowane 3 cele do osiągnięcia:

  1. Poznanie się i integracja.

Podczas tej części zostaliśmy podzieleni na grupy po jednej osobie z każdej szkoły. Naszym zadaniem było odpowiedzieć na pytania: Kim jesteś? Co robisz w wolnym czasie? Jakie jest twoje ulubione miejsce w Europie? Czy czujesz się Europejczykiem? W tej części poznałyśmy Młodszych Ambasadorów, m.in. z Torunia, którzy po raz pierwszy biorą udział w programie EPAS. Mogłyśmy podzielić się z nimi doświadczeniami i pomysłami na działania o tematyce europejskiej w szkole.

 

  1. Zdobycie wiedzy na temat działań podejmowanych na rzecz młodzieży przez instytucje UE.

W tej części również pracowaliśmy w grupach i naszym zadaniem było stworzenie mapy myśli na temat: Unia Europejska naszych marzeń. Po skończeniu tego zadania każda z grup przedstawiała swoje pomysły i szukaliśmy podobieństw w podanych przez nas spostrzeżeniach.

Następne zadanie: Unia Europejska na rzecz młodych polegało na przyporządkowaniu różnych projektów do grup („brałam udział”/ „słyszałam”/ „nie brałam udziału”/ „nie słyszałam”). W tej części Ada mogła podzielić się wrażeniami z udziału w spotkaniu młodzieży Euroscola w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Dowiedziałyśmy się również o projektach, o których nigdy nie słyszałam.

 

  1. Rozwijanie kompetencji przydatnych w realizacji szkolnych inicjatyw podejmowanych w ramach programu.

W tej podsumowującej części przedstawialiśmy działania naszych szkół w programie EPAS oraz wymienialiśmy się doświadczeniami, które posiadamy. Dzięki temu, że uczestniczymy w programie już po raz czwarty – było czym się pochwalić. Podsumowując bardzo pozytywnie oceniamy dzisiejsze warsztaty. Dzięki nim mogłyśmy pogłębić swoją wiedzę oraz wymienić się swoimi spostrzeżeniami z innymi. Nie było ani chwili nudy, a czas zleciał w mgnieniu oka. Pan Mateusz pokazał nam, że wiedza o Unii Europejskiej jest naprawdę rozległa i niezbędna dla naszej przyszłości. Świetnie nas zintegrował i  mogłyśmy poznać osoby z innego otoczenia z innych szkół z ciekawymi pomysłami. Jesteśmy bardzo zadowolone i … czekamy na kolejne spotkanie

 

Uczennice szkoły: Adrianna Sawicka, Sara Chmielewska, Wiktoria Mierzyńska

 

Tekst i zdjęcie: ZSP nr 3


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.