Uczniowie ZSP nr 3 spacerkiem po stolicy

Image
Image

W dniach 10 – 11 czerwca 2021 uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Malborku kształcący się w zawodach technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, której część kosztów była finansowana ze środków projektu „Zostań Zawodowcem” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014 – 2020.

Podczas wycieczki uczniowie mieli okazję zwiedzić Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie oraz piękne ogrody tej okazałej rezydencji, w Łazienkach Królewskich podziwiali Pałac na Wyspie oraz piękną architekturę parku i cadillaca Marszałka Piłsudskiego, w centrum stolicy porównywali starą i nową architekturę zabudowy, nad którą majestatycznie wznosi się Pałac Kultury, będący jednocześnie najlepszym punktem orientacyjnym Warszawy. Wielu wrażeń dostarczył uczniom także nocleg w A&O Hostel, jednym z najlepszych europejskich obiektów noclegowych typu hostel, jaki sieć A&O niedawno otworzyła w Warszawie. Młodzież miała okazję na własne oczy przekonać się jak działa tego typu obiekt, poznając standardy usług oraz udogodnienia oferowane turystom.

 Kolejny dzień przyniósł chwile refleksji i zadumy na starym cmentarzu Powązkowskim, gdzie uczniowie w skupieniu oglądali groby wielkich Polaków, uczcili pamięć m.in. Czesława Niemena, Kory, Wioletty Willas, Jana Kiepury, Żwirki i Wigury, Władysława Reymonta oraz wielu innych. Na wojskowej części Powązek zapalili znicze na grobach swoich rówieśników z batalionu „Zośka”, którzy zginęli w Powstaniu Warszawskim oraz pod pomnikami Gloria Victis oraz Smoleńskim. Zapalając znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza uczcili również pamięć bezimiennych żołnierzy, którzy oddali życie w obronie wolności.

Przechodząc na Stare Miasto oglądali Hotel Viktoria, najbardziej luksusowy obiekt noclegowy powojennej Polski, podziwiali także synonimy współczesnej gościnności i luksusu reprezentowane przez Hotel Bristol i Hotel Europejski sąsiadujące z Pałacem Prezydenckim.

Uroki warszawskiej Starówki uczniowie odkrywali podczas gry miejskiej, która dostarczyła im wielu emocji i pozwoliła na samodzielne poznanie turystycznych produktów serca Warszawy. Pracując z mapą podążali za wskazówkami do Pomnika Małego Powstańca, szli tropem warszawskich syrenek i oceniali atrakcyjność usług gastronomicznych w wiodących restauracjach należących do Magdaleny Gessler. Pracując w grupach, podczas gry, rozwijali swoje kompetencje społeczne i wykazywali się kreatywnością godną prawdziwych warszawskich globtroterów podczas zadań fotograficznych dokumentujących grę miejską.

Po tak długim okresie zdalnego nauczania wymuszonym przez pandemię, wyjazd był wszystkim bardzo potrzebny, dostarczył wielu emocji i pozwolił odbudować relacje przyjaźni z kolegami, był namiastką szkolnej normalności, której chyba trochę nie docenialiśmy, zanim pandemia nam jej nie odebrała. Wspaniała pogoda uczyniła Warszawę pełną blasku i pozwoliła uczniom w pełni cieszyć się wycieczką, aż żal że to tylko dwa dni, z przyjemnością zostalibyśmy tam na dłużej, bo stolica ma jeszcze tyle do odkrycia…

 

 

 

Tekst i zdjęcia: ZSP nr 3

 

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.