Przedwakacyjny kurs dla uczniów ZSP nr 3

Image
Image

W dniach 19 – 25 czerwca 2021 r. uczniowie klas ekonomicznych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 uczestniczyli  w kursie „Księgowość komputerowa z elementami kadr i płac” realizowanym w ramach  projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych”  realizowanego w ramach RPO WP na lata 2014–2020. Celem kursu  było zdobycie przez uczestników  wiedzy teoretycznej oraz praktycznej dotyczącej samodzielnego prowadzenia księgowości komputerowej, obsługi co najmniej dwóch programów kadrowo-płacowych z uwzględnieniem zagadnień prawa pracy oraz uzyskania potwierdzenia nabytych umiejętności w ramach egzaminu wewnętrznego.

Kurs obejmował zagadnienia

  • Prawo pracy (przepisy ogólne, regulaminy pracy i wynagradzania)
  • Zakładanie własnej działalności gospodarczej
  • Dokumenty księgowe
  • Wynagrodzenia, w tym za czas urlopu i choroby
  • Ubezpieczenia społeczne , w tym obowiązki pracodawcy i płatnika wobec ZUS i Urzędu Skarbowego
  • Księga podatkowa
  • Praktyczna obsługa dwóch programów kadrowo-płacowych

 

Uczestnicy kursu poznali  podstawy zakładania działalności gospodarczej. Poznali dokumenty księgowe związane z jej prowadzeniem. Zapoznali się z  rodzajami umów o pracę oraz sposobami ich rozwiązywania, obowiązkami pracownika i pracodawcy. Zapoznali się z wymiarem czasu pracy, urlopami pracowniczymi, uprawnieniami rodzicielskimi oraz zasadami prawnymi regulującymi wynagrodzenie. Poznali regulacje prawne związane z ubezpieczeniami społecznymi ich rodzajami, podstawami wymiaru, zasadami rozliczeń z ZUS. Poznali deklaracje zgłoszeniowe i rozliczeniowe. Zapoznali się z zasadami prowadzenia księgi przychodów i rozchodów i ryczałtu ewidencjonowanego. Poznawali sposoby prowadzenia ewidencji VAT na potrzeby księgi podatkowej i ryczałtu ewidencjonowanego Zdobyte podczas kursu wiadomości teoretyczne wykorzystywali w praktycznej pracy w dwóch programach komputerowych Gratyfikant i Rachmistrz.

Kurs obejmował 20 godzin zajęć teoretycznych i 40 godzin zajęć praktycznych

 

Opinie uczniów:

Weronika B.

Bardzo przydatny kurs, dużo nowych rzeczy się nauczyłam, które myślę, że mi się przydadzą w przyszłości.

 

Kacper K.

Kurs byl świetny. Zdobyłem kilka nowych umiejętności, które mi się pewnie przydadzą. Z chęcią bym poszedł jeszcze raz.

 

Patrycja K.

Kurs był bardzo fajny. Dużo się z niego nauczyłam i nie żałuję, że na niego poszłam. Atmosfera była bardzo przyjemna i miło się ze wszystkimi integrowało na kursie. Na pewno poleciłabym go moim młodszym kolegom i koleżankom

 

Weronika L.

Nauczyłam się dużo nowych rzeczy, kurs był bardzo przydatny. To czego się nauczyłam będzie przydatne w przyszłości

 

Amelia Ł.

Kurs bardzo przydatny, wiele nowych rzeczy. Pani prowadząca bardzo pozytywna. Obiady bardzo dobre.

 

Weronika M.

Ten kurs był naprawdę świetnym pomysłem, który na pewno dużo wniósł do mojej wiedzy. Byliśmy znakomicie traktowani (obiady, przekąski), pracowało się bajecznie i na pewno nabyta wiedza przyda mi się w przyszłości. Kurs utkwi mi w pamięci na długo i z pewnością bym to powtórzyła.

 

Małgorzata O.

Kurs był bardzo ciekawy, wprowadzał nowe zagadnienia, organizacja była uporządkowana, wszystko szło zgodnie z planem. Jestem bardzo zadowolona z przebiegu kursu jak i z rzeczy, do których mieliśmy dostęp, cieszę się, że udało mi się wziąć udział. Mieliśmy zapewniony komfort, posiłki, salę klimatyzowaną oraz sprawny sprzęt komputerowy. Prowadząca Pani Małgorzata Konarska zapewniała przyjazną atmosferę i przekazała Nam wiedzę bardzo ciekawie. Polecam!

 

Julia R.

Miła atmosfera. Dobra Pani prowadząca. Niektóre informacje były już na lekcjach. Jednak było też dość dużo nowych przydatnych informacji. Mieliśmy okazję zjeść przepyszne obiady.

 

Celina S.

Kurs wprowadził mnie do podstaw rachunkowości. Nauczyłam się teorii, która z pewnością przyda mi się w pracy w kierunku rachunkowości. Odbyłam praktykę, ucząc się w programach InsertGT. Kurs wniósł do mojego życia bardzo dużo nowych i przydatnych informacji. Przez cały okres trwania kursu trzymała nad nami opiekę pani Małgorzata Konarska, która wprowadzała bardzo miłą i przyjemną atmosferę. Podczas kursu zapewnione mieliśmy wyżywienie i wszystko było dopięte na ostatni guzik.

 

Karolina S.

Bardzo podobał mi się kurs. Nauczyłam się nowych rzeczy, które w dalszym życiu mi się przydadzą. Bardzo miła Pani, która prowadziła kurs. Mieliśmy bardzo dobre jedzenie. Myślę, że dobry pomysłem będzie kontynuowanie takiego kursu w przyszłym roku.

 

 

Tekst i zdjęcia: ZSP nr 3

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.