Biblia - terra incognita?

Image
Image

Od wieków znajomość Pisma Świętego wpisuje się w kanon uniwersalnej wiedzy, jaką powinien posiadać wykształcony człowiek. Uczniowie zdobywają ją w ramach lekcji religii oraz języka polskiego. Doskonałą okazją do poszerzenia znajomości Biblii jest także udział w konkursach tematycznych, w których od lat uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku zdobywają wysokie miejsca na szczeblach okręgowych i centralnych. Nie inaczej jest w tym roku szkolnym.

W minionym czasie, po etapie szkolnym i rejonowym, nasz uczeń - Szymon Jankowski z klasy 1a, został zakwalifikowany do etapu finałowego Wojewódzko - Metropolitalnego Konkursu Biblijnego im. Sł. Bożego Kard. Augusta Hlonda. Odbędzie się on 14 maja br. w Rumii. Już dzisiaj życzymy Szymonowi tytułu laureata!

Wielką radością był dla nas udział także trzech innych uczniów - Adama Sosnowskiego z klasy 1a, Błażeja Brozdowskiego z klasy 1b i Konrada Janusza z klasy 3b4 w diecezjalnym etapie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wyżej wymienieni uczniowie zdobywając najwyższe wyniki w etapie szkolnym Konkursu (przeprowadzonym 9-10 marca 2022 r.) reprezentowali przed tygodniem (21 kwietnia br.) naszą szkołę w kolejnym etapie. Wraz z opiekunem - ks. Marcinem Marciniakiem, udali się do Elbląga, gdzie odbywały się konkursowe zmagania weryfikujące znajomość Ksiąg Jeremiasza i Listów św. Piotra Apostoła. Spośród blisko 40 uczestników, jedynie trzy osoby awansowały do etapu centralnego. Do pełnego sukcesu zabrakło niewiele, ale i na tym etapie udział naszych uczniów jest sukcesem i owocem sporego wysiłku, jaki włożyli w przygotowanie się i zapoznanie z niełatwą lekturą ksiąg biblijnych.

Zachęcamy do udziału w konkursach przedmiotowych, także w tym zakresie, który pozwala nam poznawać fundamenty, na których została zbudowana nasza cywilizacja. Może to najlepszy sposób, by przez wnikliwą lekturę Biblia nie pozostawała tytułowym nieznanym lądem?

ks. Marcin Marciniak


Tekst i zdjęcia: I LO


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.