Praktyki zagraniczne w Lizbonie - wrażenia po pierwszym tygodniu

Image
Image

Wyjazd do Lizbony uczniów Technikum nr 3 z  Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku w ramach programu Erasmus + to nie tylko praca w hotelu, markecie budowlanym, czy w firmie szkolącej informatyków. To nie tylko opalanie się na plażach Tagu, jedzenie lodów, czy chłodzenie się napojami przed basenem. Poza tymi przyjemnymi rzeczami mieliśmy okazję w miniony weekend poznać stolicę Portugalii.

 

W sobotę zaczęliśmy zwiedzanie o 8:30. O tej godzinie miejskim pociągiem pojechaliśmy w stronę zamku świętego Jerzego. Po drodze między stacją kolejową a warownią zobaczyliśmy piękną lizbońską starówkę. Zwiedzanie samej fortecy rozpoczęło się o 10:20 i trwało godzinę.

 

“Zamek ten co prawda nie jest tak duży i okazały jak w Malborku, ale jest z niego ładny widok na Alfamę. Niestety nie mogliśmy wszędzie wejść, ponieważ część zamku była zamknięta. Mogliśmy zobaczyć ruiny i młode pawie” – mówi jeden uczeń.

 

Po wyjściu z zamku udaliśmy się w stronę Lisboa Story Center. Tam mogliśmy zapoznać się z historią stołecznego miasta. Po zakończeniu obchodu z audioprzewodnikami udaliśmy się w stronę łuku triumfalnego Arco da Rua Augusta. Sobotnia wycieczka zakończyła się około godziny 13:20, po wjechaniu na taras widokowy na łuku triumfalnym. Potem mieliśmy możliwość zwiedzania Lizbony we własnym zakresie. Większość z nas skusiła się na dokładniejszy “obchód” starówki.

 

W niedzielę zaczęliśmy dzień o 10:00. Wraz z opiekunką, panią Agnieszką, Polką ze Śląska, która od 5 lat mieszka w Lizbonie, wyruszyliśmy metrem w stronę oceanarium (jest to bardzo proste, najpierw żółtą linią a następnie czerwoną).

 

"W oceanarium można było zobaczyć ryby z całego świata. Widzieliśmy płaszczkę, meduzy, pingwiny i małe rekiny" – mówi jedna z uczennic.

Następnie wsiedliśmy do gondoli i mogliśmy podziwiać dzielnicę Oriente, rzekę Tag a także most Vasco da Gamy. W wolnym czasie część z nas udała się do galerii, również imienia Vasco da Gamy. Jest to największa galeria w Lizbonie, więc było mnóstwo sklepów do obejrzenia.

 

Wrażenia po pierwszym tygodniu pobytu spisał Mariusz Waleryś, uczeń klasy 3L (technik logistyk). Zdjęcia: uczniowie ZSP3 i opiekunowie - Małgorzata Gumprecht, Jadwiga Gmyrek.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: ZSP nr 3

 

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.