Poznaj Polskę- tym razem Toruń z piernikowym pozdrowieniem

Image
Image

14 listopada klasy 3 P i część klasy 2 Ip Technikum nr 3 w Malborku wyruszyły do Torunia w ramach programu „Poznaj Polskę”. Najpierw złożyliśmy wizytę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.  Tam ciepło przyjęci przez Pana prof. dr hab. Włodzimierza Zientarę zapoznaliśmy się z ofertą UMK oraz funkcjonowaniem całego kampusu uniwersyteckiego. Ponieważ trafiliśmy do Katedry Literatury, Kultury i Mediów Niemieckiego Obszaru Językowego, nie obyło się bez ciekawostek o ”Krzyżakach”. Wszak Toruń tak jak i Malbork były ważnymi ośrodkami państwa zakonu krzyżackiego.

Po krótkim zwiedzaniu terenu UMK udaliśmy się na toruńską starówkę. Tam pani przewodnik przybliżyła nam historię starego i nowego miasta.

 

Zwiedzanie starego miasta zaczęliśmy od Pomnika Filusia z parasolką jego pana, profesora Filutka. Następnie przeszliśmy na zachodnią część rynku, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o Pomniku Flisaka, który uratował Toruń przed plagą żab oraz zobaczyliśmy figurkę kota, który z dachu pilnuje północnych bram miasta.

Po drugiej stronie rynku oglądaliśmy Ratusz Staromiejski i inne zabytki gotyckie. Poznaliśmy cechy charakterystyczne dla gotyku w architekturze. Oglądaliśmy piękne staromiejskie budowle, między innymi Dwór Artusa, Kamienicę pod Gwiazdą, które prezentowały różne style architektoniczne.  Przewędrowaliśmy również Piernikową Aleją Gwiazd, która ma upamiętniać znane osobistości związane z Toruniem.

 

Być w Toruniu i nie widzieć Kopernika…niemożliwe. Pomnik Mikołaja Kopernika był kolejną atrakcją na naszej staromiejskiej trasie. Po wysłuchaniu krótkiej opowieści o miejscu urodzenia i pochodzeniu tego wielkiego uczonego udaliśmy się w dalszą drogę.

Niebywałą atrakcją stała się Rzeźba Osiołka, który miał specjalnie ukształtowany grzbiet. Na grzbiecie sadzano za karę krnąbrnych żołnierzy i mieszkańców toruńskich.  I z naszej grupy znalazło się kilku śmiałków, którzy osiołka dosiedli.

Po krótkim pobycie przy osiołku przemieściliśmy się ulicą Żeglarską aby obejrzeć Bazylikę świętojańską z  zabytkowym zegarem Digitus Dei z 1433 roku. Na końcu ulicy oglądaliśmy Bramę św. Ducha z XIV w. Była to jedna z czterech bram prowadzących do miasta od strony Wisły.

 

W niedalekiej odległości od bramy nasz wzrok przyciągnęła inna niezwykła budowla. Krzywa Wieża, czyli średniowieczna baszta, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Z krzywizną baszty wiąże się wiele legend. Wieża stanowi element średniowiecznych murów obronnych z jego najstarszym fragmentem datowanym na lata 1246-1262. Ten fragment fortyfikacji jest najstarszym zachowanym fragmentem muru miejskiego w Polsce.

 

Naszą wycieczkę historyczno-architektoniczną zakończyliśmy pod Domem Mikołaja Kopernika. Dom ten jest średniowieczną kamienicą, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników, a wielu historyków wskazuje go jako miejsce gdzie prawdopodobnie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom – Mikołaj Kopernik.

 

Kolejnym punktem naszej wyprawy miało być Żywe Muzeum Piernika. Przenieśliśmy się na dłuższą chwilę do średniowiecza, w którym pod czujnym okiem Mistrza Piernikarskiego i Wiedźmy Korzennej poznaliśmy tajniki wypiekania pierników. Po złożeniu przysięgi - własnoręcznie przygotowaliśmy ciasto, informowaliśmy i piekliśmy pierniki.  Na drugim piętrze muzeum poznaliśmy metody masowej produkcji i zdobienia pierników.

Rozbawieni i z piernikowym pozdrowieniem udaliśmy się na obiad i niespodziankę od Pana Dyrektora do Oberży toruńskiej. Po zjedzeniu obiadu i po lodach- niespodziance nastał czas powrotu do Malborka.

 

W nas zostało przekonanie, że jeszcze tu wrócimy.

Wrażenia uczniów z wyjazdu:

 

Paweł M.

Bardzo przyjemne wrażenia wiąże z wyjazdem. Szczególnie ciekawe było zwiedzanie Torunia, zainspirowała mnie historia ratusza i najstarszego muru w Polsce oraz wyrób pierniczków. 

 

Cezary M.

Wizytę w Toruniu oceniam na bardzo przyjemną i pożyteczną. Na pewno będę to bardzo dobrze wspominał, szczególnie część zwiedzania starego miasta.

 

Jakub H.

Dzisiejszy wyjazd był bardzo ciekawym, gdyż można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Toruniu. Było zimno, ale pomimo temperatury było zarąbiście. Pierniczenie było również ciekawym zajęciem i zrobiliśmy wiele ciekawych pierników.

 

Maciej O.

Toruń jest miastem wspaniałej historią, co pokazuje z dumą jego infrastruktura. Profesor na UMK oraz szanowany pan dyrektor pokazali mi, że wiedza to potęga, a nauka może pokazać nam drogę do końca życia.

 

Piotr L.

Moim zdaniem wycieczka była interesująca. Toruń jest miastem pełnym tradycji, o których mogliśmy się dowiedzieć. Pomimo że trwała ona tylko jeden dzień, była zdecydowanie warta wyjazdu (szczególnie, że koszty wycieczki były symboliczne)

 

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Technikum nr 3


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.