Mikołajkowa Europa od uczniów Technikum nr 3

Image
Image

6 grudnia 2022 r. w Mikołajki, po raz kolejny w tym roku szkolnym Technikum nr 3 w Malborku gościło w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w grupie sześciolatków, u „Fiołków”. Jakub Filipkowski, Amelia Łaszewska, Julia Kaczmarczyk- uczniowie klasy 4ARp z Iwoną Krauze- nauczycielem historii odwiedzili z pozdrowieniami od Mikołaja małych uczniów. Zajęcia w ramach innowacji pedagogicznej projektu Szkoła- Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem” poruszały tematykę Unii Europejskiej i tradycji świątecznych w wybranych krajach europejskich.

 

Amelia przeczytała małym uczniom mit o Europie, a Julka bajkę o krasnalach, które symbolizowały kraje Unii Europejskiej. Sześciolatki, jako, że uważnie słuchały to potrafiły odpowiedzieć na wszystkie pytania, które zadawały im uczennice. Następnie przedszkolaki złapały się za ręce, wspólnie z prowadzącymi utworzyli krąg, który miał symbolizować współpracę i łączność, czyli to, co charakteryzuje Unię Europejską. Każde z dzieci przedstawiło się, powiedziało o wzajemnej pomocy, a to pozwoliło porównać grupę przedszkolną do Unii Europejskiej, w której też występują określone zasady i państwa wspólnie podejmujące decyzje. Każde z dzieci otrzymało nazwę kraju UE i pod przywództwem Jakuba- lokomotywy z nazwą Unia Europejska, sześciolatki utworzyły wagoniki pociągu unijnego, który przejechał przez salę w rytm melodii „Jedzie pociąg z daleka”. W ten sposób dzieci poznały kraje tworzące UE, a wkrótce zobaczyły też ich miejsce na mapie Europy.

 

Ponieważ nasza wizyta przypadła w Mikołajki, szczególny dzień dla dzieci, w dalszej części zajęć Julka, Amelka i Kuba zapoznali dzieci z tradycjami świątecznymi wybranych krajów, europejskich (nie tylko członków UE), okazało się, że na stołach europejskich w Wigilię i Święta goszczą nie tylko ryby, ale dziczyzna, drób i wieprzowina. Dowiedziały się, w którym kraju powstała przepiękna kolęda: „Cicha noc” i skąd pochodzi zwyczaj stawiania na święta choinki. A… Mikołaj nie zawsze jest Mikołajem. Prezenty dzieciom przynosi: Julemanden w Danii, Pere Noel we Francji, Jultomen w Szwecji, La Befana we Włoszech, a  obok Mikołaja w Niemczech czasem pojawia się Frau Berta. W Islandii jest aż trzynastu potomków troli, którzy obdarowują dzieci. Islandczycy nazywają ich gwiazdkowi chłopcy. Każdy z tych Mikołajów przynosi mały podarunek, który wrzuca do buta pozostawionego na oknie. Oczywiście 24 grudnia pojawia się prawdziwy, najważniejszy Święty Mikołaj. Wśród trzynastu Mikołajów są: Postrach Owiec, Rynsztokowy Gamoń, Krótki, Liżący Łyżki, Liżący Garnki, Liżący Miski, Trzaskający Drzwiami, Skyrożerca, Złodziej Kiełbasek, Podglądacz, Obwąchujący, Wywąchujący Mięso, Świeczkowy Żebrak to trzynasty Mikołaj. Ostatni z Mikołajów wraca do siebie, w góry 6 stycznia i to właśnie wtedy kończy się okres świąteczny.

 

Sześciolatki pokolorowały portrety Mikołajów, LaBefany, Jultomena, a na zakończenie zajęć Mikołaj obdarował ich kolorowankami o Unii Europejskiej.

Oczywiście już umówiliśmy się na kolejne spotkanie, dotyczące historii Unii Europejskiej i jej symboli.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Technikum nr 3


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.