„Krokus” ponownie w ZSP nr 3

Image
Image

W tym roku, już po raz drugi, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3  bierze udział w międzynarodowym projekcie „Krokus”. 17 listopada, w środę, Miłosz Kardasz i Jakub Modrakowski- uczniowie kształcący się w zawodzie technik programista w towarzystwie wicedyrektora do spraw opiekuńczo-wychowawczych p. Agnieszki Jeromin i nauczyciela historii- p. Iwony Krauze posadzili cebulki krokusów.

„Projekt Krokus to niezwykle ważna i wartościowa inicjatywa, która została rozpoczęta przez Fundację Holocaust and Education Trust Ireland, a jej celem jest upamiętnienie dziecięcych ofiar Holokaustu. Wspólne sadzenie cebulek krokusów jest niestandardową lekcją historii, w czasie której uczniowie zapoznają się z tematyką Holokaustu, a także poruszają kwestie dotyczące nietolerancji, dyskryminacji i wykluczenia”.

Od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus jest Żydowskie Muzeum Galicja. W ramach projektu organizatorzy przekazują szkołom cebulki żółtych krokusów, które uczniowie sadzą jesienią w okolicach szkoły. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu, a każdy z krokusów jest symbolem maleńkiego życia. Kolor kwiatów przypomina także żółte gwiazdy Dawida, które Żydzi zmuszeni byli nosić w wielu okupowanych przez nazistowskie Niemcy krajach.

Celem projektu jest nie tylko ocalenie od zapomnienia historii, ale przede wszystkim pamięć o  Holokauście- największej tragedii XX wieku. Zanim kwiaty zakwitną na wiosnę uczniowie pogłębią swoją wiedzę na lekcjach historii i zajęciach z wychowawcą na temat tragicznych wydarzeń II wojny światowej i Holokaustu.

 

 

Tekst i zdjęcia: ZSP nr 3

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.