Co to jest niepodległość? Uczniowie Technikum nr 3 w przedszkolu

Image
Image

8 listopada 2022 r. Młodsi Ambasadorzy programu EPAS (Szkoła Ambasador Parlamentu Europejskiego, projekt, w którym Technikum nr 3 w Malborku uczestniczy już szósty rok) Jakub Wąsik – uczeń klasy 1iP, Kinga Sulikowska i Konrad Wrzesień– uczniowie klasy 2iP oraz Amelia Głowińska- uczennica klasy 3G pod opieką Starszej Ambasadorki– nauczycielki historii Iwony Krauze udali się z wizytą do Zespołu Szkolno –Przedszkolnego nr 1 w Malborku, do grupy sześciolatków. Tradycyjnie, jak co roku, nasze spotkania z dziećmi rozpoczęliśmy od tej części innowacji „Jestem Polakiem, jestem Europejczykiem”, która mówi o Polsce, jej świętach, tradycjach, a okazją do tego spotkania było zbliżające się Święto Niepodległości – 11 listopada. Było to pierwsze z zaplanowanych spotkań realizujących założenia innowacji pedagogicznej

 

W tematykę zajęć wprowadziła nas piosenka „Niepodległość – trudne słowo, może znaczy ono coś ważnego w naszym życiu. Kto mi wytłumaczy?” Słowo trudne dla przedszkolaka, ale i też dla nas wszystkich bardzo ważne.

 

Sześciolatki aktywnie i z zapałem pracowały i poznawały trudną część naszej historii– czas zaborów. Podzielone na role:  Rosja, Austria i Prusy, dowiedziały się jak Polska zginęła z mapy świata- w odpowiedniej chwili odrywały z przygotowanej wcześniej mapki fragmenty Polski zabierane przez zaborców w I, II i III rozbiorze, aż same zorientowały się, że nic nie zostało, że Polska zniknęła z mapy, w wykonaniu zadania pomogli nasi uczniowie. Dowiedziały się, co Polacy robili, aby przetrwała polska mowa, podkreślili po wysłuchaniu piosenki, dużą rolę domu rodzinnego: „niepodległość to polski dom, polska szkoła” – wspólnie odpowiadały na pytania, zadawane w „Katechizmie polskiego dziecka” Władysława Bejzy. Słuchały pieśni legionowych i maszerowały w rytmie „Maszerują strzelcy”.

Po wysłuchaniu piosenki „Co to jest niepodległość?” świetnie poradziły sobie z odpowiedziami na pytania: Ile lat nie było Polski na mapie świata? Jakie kraje podzieliły się ziemiami polskimi? Co to jest niepodległość? Kiedy Polska odzyskała niepodległość?

 

W formie zabawy przedszkolaki dowiedziały się jak powstały polskie symbole narodowe, utrwaliły posiadane już informacje, skąd na nich barwy biel i czerwień. Rywalizowały  w szybkości układania puzzle flagi i godła. W postawie zasadniczej pięknie też zaśpiewały dwie zwrotki polskiego hymnu.

„Dziecko to taki patriota mały, na co dzień, a nie od święta. Polską znam flagę i polskie godło i hymn ojczysty pamiętam” –  słowa piosenki zakończyły pierwsze zajęcia. Dzieci zostały obdarowane pięknymi kotylionami przygotowanymi przez uczniów Technikum nr 3.

Zajęcia zakończyły się podsumowaniem i okazało się, trudne słowo „niepodległość” nie ma już przed dziećmi tajemnic.

 

Dużą aktywnością podczas wykazali się nasi uczniowie, którzy prowadzili część zajęć: recytowali wiersze, zadawali pytania sześciolatkom, nadzorowali i pomagali w układaniu puzzle przez dzieci, sami przy tym świetnie się bawiąc.

Młodsi Ambasadorzy po zajęciach odpowiedzieli krótko: „Więcej takich spotkań. Dzieci zaangażowały się w zajęcia i uważnie pracowały. Zajęcia wywołały wiele pozytywnych emocji”. Zajęcia pokazały, że mimo różnicy wieku można ze sobą współpracować, nawiązać pozytywną więź i dobrze się bawić. Za miesiąc kolejne spotkanie, już świąteczne, w którym dzieci poznają Unię– widzimy się w Mikołajki– 6 grudnia.

 

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Technikum nr 3

 

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.