„World Skills Poland” w Technikum nr 3

Image
Image

„Doświadczenia budują sukces zawodowy”.  Przekonali się o tym uczestnicy konferencji, jaką Technikum Nr 3 w Malborku zorganizowało w ramach inicjatywy „World Skills Poland” promującej kształcenie zawodowe. Dyrektor Technikum nr 3- Jan Stawicki przedstawił perspektywy rozwoju szkoły i opowiedział o możliwościach kształcenia zawodowego jakie oferuje placówka, zapewniając młodzieży zdobycie wykształcenia w zawodach: technik hotelarstwa, technik organizacji turystyki, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik logistyk, technik programista, technik informatyk i technik ekonomista. 300 uczniów z klas ósmych uczących się w szkołach Powiatu Malborskiego, którzy uczestniczyli w wydarzeniu pod opieką nauczycieli, wkrótce stanie przed wyborem szkoły. Podczas konferencji uczniowie mieli okazję poznać „Kompetencje i zawody przyszłości w systemie VUCA” prezentowane przez gościa wydarzenia, Panią Joannę Reszka- Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku. Przedstawiciele pracodawców, zaproszeni do udziału w konferencji, Panowie Jarosław Buła- Prezes Zarządu AlegreLogistic i Radosław Bugowski- Dyrektor Finansowy AlegreLogisticz, z wielką pasją opowiedzieli o strategii rozwoju nowoczesnej firmy i pokazali perspektywy pracy w zawodach: kierowca i technik logistyk. W konferencji uczestniczyła także Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku- Pani Aneta Kwiatkowska.

 

Konferencja była także doskonałą okazją, by pokazać młodzieży europejskie standardy praktyk zawodowych realizowanych w ramach projektu Erasmus+ 2020-1-PL01-KA116-079467 przez uczniów Technikum Nr 3 w Malborku. O swoich doświadczeniach i wrażeniach z 4 tygodni staży realizowanych w Hiszpanii i Portugalii opowiedzieli sami uczniowie: Weronika Krawczenko, Adam Obarowski i Mariusz Waleryś. Koordynator projektów mobilności zawodowej- dr inż. Joanna Szymańska-Cybulska przedstawiła także najważniejsze idee programu Erasmus+, którego środki pozwalają szkole na finansowanie wyjazdów. Przez dziesięć lat Technikum nr 3 łącznie pozyskało 989 942 Eur, zapewniając szkolenia dla 392 uczestników, w tym 324 uczniów i 68 nauczycieli. Uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć film- prezentację, pokazujący realizację projektu od strony kulturowej, z perspektywy uczestnika spędzającego czas wolny podczas stażu, bo przecież podczas praktyk nie samą pracą żyją uczniowie.

 

Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem młodzieży, która podczas spotkania miała okazję zobaczyć nowe perspektywy rozwoju. Organizatorzy mają nadzieję, że prezentowane wystąpienia ułatwią im podjęcie decyzji o wyborze szkoły, jaka niedługo czeka każdego ósmoklasistę.

 

 

 

Tekst i zdjęcia: Technikum nr 3

 

 


© {2019} Powiat Malborski. Wszystkie prawa zastrzeżone.