13 czerwca 2023 r. uczniowie Technikum Nr 3 w Malborku uczestniczyli w wycieczce do Torunia, która została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w ramach przedsięwzięcia „Poznaj Polskę”.
Od wielu lat Toruń kojarzony jest z postacią Mikołaja Kopernika, piernikami i przepiękną gotycką starówką, która została wpisana na Listę Kulturowego Dziedzictwa UNESCO. I to właśnie od niej wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy nasze zwiedzanie. Niepowtarzalny klimat tego miejsca tworzą wąskie uliczki, średniowieczne kamienice i gotyckie świątynie.
Nasz spacer rozpoczęliśmy od Rynku Staromiejskiego, na którym nie można było pominąć pomniku Mikołaja Kopernika, który odsłonięto w 1853 r. i przyozdobiono go napisem "Nicolaus Copernicus Thorunensis. Terrae motor, Solis Caelique stator"- czyli "Mikołaj Kopernik Torunianin. Ruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i Niebo". Tłem dla pomnika jest wspaniały Ratusz Staromiejski, który powstał pod koniec XV wieku, a jego wieża jest najwyższą i najstarszą wieżą tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej.Miejska legenda mówi, że ratusz miał symbolizować kalendarz, ponieważ zbudowany jest z 4 wieżyczek (4 pory roku), w środku znajduje się 12 wielkich sal (12 miesięcy), 52 mniejsze pomieszczenia (tygodnie w roku), 365 okien i drzwi oraz 1 okno, które wykuwano w rok przestępny.
Ciekawą historię usłyszeliśmy przy figurce pręgierza - osła, który nawiązuje do stosowanych w dawnym Toruniu kar za drobne i cięższe przewinienia wymierzanych dla żołnierzy toruńskich sił zbrojnych.
Przechodząc ulicą Żeglarską zatrzymaliśmy się na chwilę przy wykutych w chodniku herbach rodowych, którymi kupcy toruńscy znakowali swoje towary. Zajrzeliśmy na chwilę do Katedry pw. św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty (tzw. katedra św. Janów), w której został ochrzczony Mikołaj Kopernik.
Przechodząc koło murów obronnych Torunia zwróciliśmy uwagę na najbardziej znaną basztę obronną tj. Krzywą Wieżę, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Posłuchaliśmy także historii o toruńskim zamku wzniesionym przez Krzyżaków, który wraz z przedzamczem i znajdującymi się na nim budynkami gospodarczymi zajmował przestrzeń między Starym i Nowym Miastem Toruniem.
Naszą wycieczkę historyczno-architektoniczną zakończyliśmy pod Domem Mikołaja Kopernika. Dom ten jest średniowieczną kamienicą, która w drugiej połowie XV wieku należała do rodziny Koperników a wielu historyków wskazuje go jako miejsce gdzie prawdopodobnie w 1473 roku przyszedł na świat wielki astronom – Mikołaj Kopernik.
Uczniowie mieli możliwość zobaczyć wyjątkową, średniowieczną więźbę dachową, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba, przypominający, że to właśnie tutaj po raz pierwszy młody Mikołaj skierował swe oczy ku gwiazdom.
Architektura XV-wiecznego gotyckiego domu i zabytki z epoki pozwoliły uczniom na odtworzenie realiów życia codziennego ukazujących funkcjonowanie mieszczan we wnętrzach późnośredniowiecznego domostwa. Uczniowie mogli podziwiać liczne obiekty, pokazujące kulturę materialną i zwyczaje mieszczan toruńskich pochodzące z wykopalisk archeologicznych z terenów Starego i Nowego Miasta Torunia.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni po smacznym obiedzie w Czarnej Oberży wyjechaliśmy z Torunia wzbogaceni o historyczną wiedzę, ciekawostki dotyczące tego miasta oraz smaczne pierniki.
Opiekunowie wycieczki:
- Ewa Sajkowska
- Paulina Boczek
- Dorota Baran